3/15/2013

Kali Linux - VMware Tools Kurulumu

Selamlar.

Bu konumuzda VMware üzerinde çalışan Kali Linux için VMware Tools kurulumunun nasıl gerçekleştirileceğine değineceğim.

VMware üzerine Kali kurulumu yaparken işletim sistemi türünü i386 için Debian 7, amd64 için Debian 7 64 Bit olarak belirlemelisiniz.
VMware Tools kurulumu yapabilmeniz için VMware arabirimi tarafından buradaki bilgi kullanılmaktadır.


Eğer Kali kurulumunda sistem türüne dikkat etmediyseniz, işletim sistemi kurulumunu tamamladıktan sonra da bu bilgiyi değiştirebilirsiniz.


Sistem kurulumu tamamlandıktan sonra VMware Tools kurulumuna başlamadan önce yazılım sunucusundan iki adet yazılımı edinmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki; linux-headers.

Linux Headers nedir?

Linux-headers, linux çekirdeğine ait bileşenlerin birbirleri arasındaki arabirimleri, ve bu bileşenler ile kullanıcı arasındaki arabirimleri tanımlamak için kullanılmaktadır.
Çoğu zaman linux sisteminize program yüklemek için bilgisayarınızda linux-headers'ın kurulu olması gerekir.
Linux-headers paketleri çekirdeğe özel olarak yapılmaktadırlar.

Kali linux versiyonları arasında çekirdek sürümleri farklılık göstermektedir.
Kullandığınız dağıtımın çekirdek sürümünü öğrenmek için Terminal'e "uname -r" yazın.


Bilgisayarınıza linux headers paketlerini yüklemek için Terminal'den apt-get install linux-headers-$(çekirdek sürümü) komutunu uygulayın yada doğrudan apt-get install linux-headers-$(uname -r) komutunu verin.
Kuruluma devam etmek için enter tuşuna basın ve paketlerin indirilmesini sağlayın.

Linux-headers kurulumunun ardından sıkıştırılmış arşiv dosyalarını yönetebilmek için bir arşiv yöneticisi yazılımın kurulumunu yapmalısınız.
Ben, birçok sıkıştırılmış arşiv formatını destekleyen ve Linux ortamında Winrar'ı aratmayan, aynı zamanda GUI arabirimine sahip olan ark yazılımını kullanmanızı öneriyorum.

Ark kurulumu için Terminal'den; apt-get install ark komutunu verin.


Kurulum işleminin başlaması için Enter tuşuna basın.

Ark kurulumunun ardından WMware Tools kurulumuna geçebilirsiniz.
VMware Tools'e ait iso dosyasını sanal sisteme mount etmek için VM > Install VMware Tools'e tıklayın.


VMware Tools'e ait setup paketi, sisteme mount edilen cd imajının içerisindeki tar.gz arşivinin içerisindedir.
Bu arşivi ark ile açıp içerisindeki dizini dışarıya extract edin.


Kolaylık olması açısından /root/Desktop dizini altına extract yapıyorum.


Extract işleminin ardından ilgili dizini Terminal üzerinden açın. Bu dizinin altında vmware-install.pl dosyası bulunmaktadır. Bu dosyayı perl ile çalıştırıp kurulumu başlatın.
Perl programı çalıştırırken permisyon hatası alırsanız chmod ile dosyaya çalıştırma izni verip tekrar deneyin. (chmod +x vmware-install.pl)
Kurulum sırasında enter tuşuna basarak ilerleyin. Default olarak verilmiş ifadelerle kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum sırasında herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmemektedir.


Kurulum tamamlandıktan sisteminizi yeniden başlatın. 
Afiyet olsun. :)

5 Yorum:

 1. merhaba şuan güncel VMware player üzerinde güncel kali linux 2.0 Vmware için image indirip direk olarak VMware ye aktarıp açtım VMware tools zaten kuruluydu sistemi açtığımda ve windows masaüstümden sürükle bırak yaptığımda vs çalışıyor yalnız ben
  Virtual Machine Settings > Options > Shared Folders
  bu kısımda Always Enbaled diyerek paylaşılan klasörleri açtım ve windows um da hangi klasörü hedef olarak gösterirsem göstereyim kali den giremiyorum oraya
  ubuntular da redhat larda /mnt/hgfs klasörü altında bulunuyor genelde paylaşılan klasörler yalnız benim kali de /mnt altında hgfs diye bir klasörde yok :S tarama vs yaptım ama paylaşıma açtığım hedef klasöre kali dne giremiyorum :S bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. sorunu tekrar sil yükle yaparak çözdüm hocam bilginiz olsun.

  YanıtlaSil
 3. Hoca harikasın. Güzel Anlatım , eline sağlık teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Merhaba bu işlerde yeniyim. 2 gündür kumaya çalıştığım kali linux'u kurdum, fakat şimdi en önemli araç olan vmware tools'u yükleyemiyorum. kullandığım sürüm 2020.1. nasıl yükleyemediğimi açıklayayım, Player kısmına tıklıyorum Manage kısmına da tıklıyorum fakat orada olması gereken vmware tools yok. cevabı gmail yolu ile verirseniz müteşekkir kalırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz gec olmus ama belki baskasinin isine yarar :))
   VMware tools icin ugrasmaniza gerek yok. Linkten hazir olan vm imajini indirip herhangi bir dizine cikarip VMware Workstation uzerinden File > Open > Sanal sistemin bulundugu dizini açip direkt olarak sanal sistem imajini calistirabilirsiniz.

   https://www.offensive-security.com/kali-linux-vm-vmware-virtualbox-image-download/

   Sil

© 2012- Hackings.org Bu Sitenin hakları Aziz Türk milletine Aittir.
"Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir." K.ATATÜRK